Mgr. Jolana Matoušková

Osobní informace o členu týmu Plzeňské zastávky Jolaně Matouškové

Nic v našem životě není náhoda a také moje cesta ke klíčovým ženám Plzeňské zastávky byla přesně tak, jak má být. Ve zkratce se dá říci, že z profesního setkání s Mirkou Šimkovou se stalo milé přátelství, které mne přivedlo do společnosti také Zuzky Pouskové. Těchto žen si nesmírně vážím, pro jejich sílu, odhodlání a moudrost.

Jmenuji se Jolana Matoušková, narodila jsem se v roce 1979.

Jsem vdaná a mám dvě děti. Vystudovala jsem na Filosofické fakultě Ostravské univerzity sociální práci s poradenským zaměřením. Začala jsem pracovat s klienty závislými na drogách, nejprve v Plzni, potom v o.s. Sananim jako sociální pracovnice, terapeutka. Pod pražskou psychoterapeutickou fakultou jsem nastoupila do 5-ti letého sebezkušenostního výcviku ve skupinové psychoterapii, který jsem absolvovala v roce 2010.

Po rodičovské dovolené jsem nastoupila jako personalistka a sociální pracovník do firmy Otto Bock, tato firma zajišťuje prostředky zdravotní techniky pro zdravotně postižené. Aktuálně jsem podruhé na rodičovské dovolené a chtěla bych se vrátit k přímé práci s klienty a k psychoterapii.

Ještě bych chtěla zmínit jednu podstatnou součást svého já. Naše rodina se odlišovala tím, že jsme, kromě mé sestry, měli všichni zdravotní handicap. Můj handicap mne v životě paradoxně velmi obohatil. Díky tátově nadšení pro stolní tenis, jsem jako dítě také začala hrát. Později jsem se stala paralympijskou reprezentantkou a naplnila jsem si svoje sportovní sny opravdu vrchovatě. Vážím si všech úspěchů, které jsem dosáhla, ale nejvíce si vážím toho, že jsem díky těmto zážitkům dostala "školu života" a poznala několik lidí, kteří zůstanou mými nejbližšími celý život. Za všechny ty roky jsem potkala mnoho lidí s různými osudy a různými zdravotními handicapy. Až zpětně a po letech mi došlo, jak moc mi tyto setkání pomohly vyrovnat se s vlastní odlišností, handicapem. Zní možná jako klišé, jako jednoduché prozření, ale bylo nesmírně osvobozující a motivující zároveň - nejsem na to sama.

Moje působení v Plzeňské zastávce se bude naplňovat v rámci skupinových setkání s klienty, aby i oni časem pocítili, že na svoje trápení nejsou sami.

Ztrátu blízkého jsem zažila poměrně brzy a samozřejmě nepřipravená. S touto bolestnou ztrátou jsem se vyrovnávala dlouho a v různě intenzivních vlnách. Rozhodně nemohu povrchně říct svým klientům zažila jsem mnohé a vím, jak se cítíte. Ale budu se snažit být vám všem, kteří vyhledáte Plzeňskou zastávku nablízku a podávat pomocnou ruku na dlouhé a někdy také trnité cestě.

Je mi ctí být členem týmu Plzeňské zastávky.

Jolana M.

Podpořte nás

Transparentní účet: 2300334693 / 2010
Podpořte nás!
Darovací smlouva