Děti a jejich setkání se smrtí

Děti a jejich setkání se smrtí - téma, o kterém se chce málokomu mluvit. A to i v případě, že ztráta blízkého člověka zasáhne přímo nás a naše děti.

 

Jenže kdy jindy věnovat dětem svůj čas a své naslouchání, kdy jindy být co nejblíž, než když je potká tak obrovská ztráta. Ať už jde o rodiče, sourozence, ale také třeba o babičku nebo spolužáka ze školky, ze školy?

 

Můj dnešní blog se bude zabývat tou nejužší vazbou, smrtí jednoho z rodičů nebo obou, smrtí sourozence. K zamyšlení mě přivedl článek z webu www.umirani.cz - článek o ženě, Shelley Gilbert, která jako malá přišla nejdřív o maminku a o pár let později o tátu, vychovávali jí blízcí příbuzní a vyrůstala mezi svými bratranci. Určitě to nejlepší co v danou dobu bylo možné, jí bylo umožněno, prožít dětství v rodinném kruhu, ale s obrovskou bolestí a steskem, který ale nikdo z dospělých kolem ní, nebral vážně.

 

Tato žena dnes pomáhá dětem, takovým, jakým byla i ona sama. Ví, že truchlení je proces. Že nekončí pohřbem a pak se musí dělat jakože se vlastně nic nestalo, nejlépe moc o smrti nemluvit, nepřipomínat, nerozdírat vzpomínky.

 

Jenže úplný opak je pravdou. Ztráta  milovaného člověka je jedna z nejhorších a nejbolestivějších zkušeností a prožitků člověka a bez postupného smiřování se s ní, bez náležitého oplakání, bez těžkých hovorů a vzpomínání, které bolí všechny kdo s láskou vzpomínají ... nemůže dojít k opravdovému a prožitému smíření, které dítě do dalšího života připraví a posune ho v emocích o důležitý kus, který by se neměl přeskakovat.

 

Od letošního září chystá naše organizace skupinové terapie pro děti zasažené ztrátou nejbližšího člověka. Věřím, že sdílení s ostatními dětmi, citlivá terapie vedená zkušeným dětským psychologem, mohou dětem pomoci na jejich cestě, která vůbec není lehká.

 

A kterou jako nelehkou je potřeba respektovat  a uznávat.

 

Článek o neuvěřitelné Shelley Gilbert je zde: http://www.umirani.cz/clanky/z-nebe-se-stalo-prilis-dobre-misto.


 

Podpořte nás

Transparentní účet: 2300334693 / 2010
Podpořte nás!
Darovací smlouva